رتبه سایت یا رنکینگ چیست?

0
1685
طراحی سایت انزلی
طراحی سایت انزلی

رتبه سایت یا رنکینگ چیست?

طراحی سایت اصفهان,هر مدیر سایت نیازمند داشتن اطلاعاتی در مورد سیستم رتبه صفحه (PageRank) گوگل می باشد. از آنجا که گوگل اولین موتور جستجوی جهان است و می توان آنرا به عنوان رهبر تمام موتورهای جستجو دانست که تعیین می کند، کدام سایت ها برای کلمات جستجو شده مناسب ترین هستند. اگر قصد دارید یک سایت تجاری راه اندازی نمایید و می خواهید از طرف موتورهای جستجو مورد توجه قرار بگیرید باید رتبه خود را در گوگل افزایش دهید.

رتبه صفحه (PageRank ) گوگل چیست؟

سیستم رتبه گوگل برای اولین بار در دانشگاه استنفورد به عنوان پروژه تحقیقاتی دکترا توسط لری پیج (Larry Page) توسعه داده شد که بعدها شرکت گوگل را تاسیس کرد.
تحقیقات دکترای آقای پیج بر پایه شناسایی براساس قواعد ریاضی در سیستم لینک دهی در اینترنت بود. او روشی را تعریف کرد که لینکها را می شمرد و آنها را بر اساس صلاحیت درجه بندی می کرد و به هر لینک یک امتیاز می داد. داشتن لینک از سایت های پربازدید امتیاز بیشتری نسبت به سایت های کم بازدید دارد.

رتبه سایت چگونه تعیین می شود؟

رتبه سایت در گوگل بوسیله یک فرمول اختصاصی ریاضی تعیین می شود که هر لینک به یک سایت را یک امتیاز در نظر می گیرد. در واقع سایت شما در مقابل سایت های با محتوا و کلمات کلیدی مشابه در یک رقابت قرار می گیرد و سایتی که بیشترین لینک را از سایت های با امتیاز بالا داشته باشد، در رتبه ی بالاتری در بین رقبای خود قرار می گیرد. بنابراین گرفتن بک لینک از سایت های دیگر خیلی مهم می باشد زیرا که در واقع یک رأی اعتماد به سایت شما است و هر امتیاز و لینک به سایت شما در تعیین ارزش آن کمک می کند. با این حال، رتبه گوگل فقط بر اساس تعداد لینک هایی که سایت شما بدست می آورد نیست، چون گوگل سایتی را که به شما لینک می دهد را نیز در نظر می گیرد و اگر شما از سایت هایی با رتبه بالاتر لینک گرفته باشید به خودی خود رتبه شما نیز در گوگل افزایش می یابد.

رتبه گوگل و سئو

سئوی سایت شما تا حد زیادی به چگونگی به راحتی و سریع یافتن مشتریان بالقوه ای که می توانند سایت شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا کنند، بستگی دارد. اگر رتبه شما بالا باشد احتمال اینکه مشتری سایت شما را پیدا کند بالاست زیرا که سایت شما در در رتبه ی بالاتری در نتایج جستجو قرار می گیرد. زمان، تلاش و مراقبت از سایت از عوامل مهم برای دستیابی به رتبه های بالاتر در گوگل می باشند.

چگونه می توانید رتبه گوگل خود را تقویت کنید؟

همانند تمامی کسب و کارها، شما باید یک راهکار بازاریابی مناسب داشته باشید. اگر سایت شما با محتوایی با کیفیت عالی و روش های سئوی داخلی (کلمات کلیدی، متا تگ ها و …) آماده شده است، باید با یک راهکار مناسب توجه دیگران را به سایت خود جلب نمایید. در زیر برخی از راهکارهای ایجاد لینک که می تواند در افزایش رتبه گوگل تاثیر گذار باشد، بیان شده است.
– سایت خود را در دایرکتوری های با ارزش و محبوب مثل یاهوو، Dmoz و CitySearch ثبت نمایید. از ثبت سایت در لینک باکس ها یا به اصطلاح “مزرعه لینک” خودداری کنید.
– سایت خود را با سایت های بررسی کننده سایت بررسی کنید. سایت هایی که خدمات رایگان ارائه می دهند بهترین هستند زیرا آنها به مشتریان خود ارزش قائل هستند و جنبه های مادی در قضاوت آنها تاثیر گذار نیست.
– بررسی سایت های مناسب با کسب و کار شما و تبادل لینک با آنها.
– عضویت در انجمن های فعال و بحث و تبادل نظر در آنها با قرار بک لینک به سایت شما.
– انتشار مقالات در سایت های محبوب و ارسال مقاله همراه با لینک به سایت شما.
– اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی.

آیا می توان رتبه سایت را دستکاری کرد؟

از آنجا که رتبه سایت در گوگل بر اساس لینک به یک سایت است، بسیاری از طراحان سایت و شرکت های سئو ممکن است سعی در فروش بک لینک در سایت های با رتبه های بالا و پربازدید نمایند. هر مدیری می تواند بک لینک خریداری نماید و علاوه بر افزایش بازدید سایت، رتبه خود را نیز در گوگل افزایش دهد.
اگرچه خرید بک لینک ممکن است یک راهکار بازاریابی خوب باشد اما گوگل مراقب سایت هایی که بخواهند با خرید بک لینک رتبه خود را افزایش دهند نیز هست. چرا که افزایش رتبه گوگل از طریق بک لینک کل سیستم رتبه بندی را بی ارزش می کند.
اگر گوگل متوجه شود که سایتی با خرید بک لینک اقدام به افزایش رتبه خود نموده است، پس از مدت کوتاهی در جستجوی گوگل بی ارزش خواهد شد و یا کاملا از لیست گوگل حذف خواهد شد.
رتبه یک سایت می تواند به صفر تنزل یابد و حتی بدتر از آن ممکن است وارد sandbox گوگل شود که به این معناست که سایت شما به مدت 6 تا یک سال در نتایج گوگل نمایش داده نخواهد شد.
البته یک راه قانونی نیز وجود دارد، که هدف از خرید بک لینک برای بازاریابی باشد و صرفا جهت بالابردن رتبه گوگل نباشد، برای اینکه گوگل متوجه شود لینک شما برای افزایش رتبه نیست باید یک ویژگی html با نام nofollow را در لینک خود قرار دهید. اینکار به مدیران سایت ها اجازه می دهد تا در سایت های دیگر جهت افزایش ترافیک تبلیغ نمایند بدون اینکه تاثیری در سیستم رتبه دهی گوگل داشته باشد.
بدست آوردن رتبه بالا در گوگل به صورت خودکار انجام نمی پذیرد. بلکه نیازمند زمان و تلاش شما می باشد تا گوگل اطمینان پیدا کند که وب سایت شما با محتوای مناسب بروز رسانی می شود و از سایت های دیگر نیز لینک بدست می آورید. با تلاش مستمر و استفاده از راهکارهای قانونی، سایت شما می تواند یکی از سایت هایی باشد که گوگل مشتریان واقعی را برایش خواهد فرستاد.
جهت طراحی سایت در اصفهان با ما تماس بگیرید